اخبار, راهنمای سایت, مقالات

اسپانیولت پنجره چیست ؟

اسپانیولت پنجره /پنجره آنلاین
اسپانیولیت پنجره upvc

اسپانیولت چیست :

اسپانیولت پنجره ها نوعی یراق آلات و قفل می‌باشد .که در درب و پنجره های UPVC  استفاده میگردد . و باعث قفل شدن لنگه و بازشوها به چهارچوب (فریم) میشود . و باعث عایق بندی  و محکم شدن لنگه به پنجره و همچنین عدم تبادل حرارت و هوا و … میشود. و از اجزای اصلی یراق آلات پنجره های upvc میباشدو نمونه آن در پنجره آنلاین موجود میباشد .

 نحوه کار اسپانیولت پنجره ؟

اسپانیولیت پنجره ها با چند زبانه کوچک بر روی خود و  قرارگرفتن در قسمت مشخص شده ی درون لنگه  upvc . و در امتداد طولی پروفیل لنگه,  بازشو را به چهارچوب ( فریم) قفل می‌نماید. و در سمت روبروی لولا ها  وبا چرخش دستگیره و با درگیر شدن زبانه های روی اسپانیولت. به کیپر یا زاماک منصوب بر روی چهار چوب . لنگه درب یا پنجره بصورت محکم به چهارچوب(فریم) می چسبد . به همین دلیل در هنگام بسته بودن از ضریب عایق بندی بسیار بیشتری برخوردار است.

دسته بندی اسپانیولت پنجره ها چگونه است ؟

اسپانیولیت پنجره ها به چندین دسته تقسیم بندی میشوند .: که عموما شامل اسپانیولیت پنجره های کشویی و لولایی و فولکسی و یا .. تقسیم میشوند . که هر کدام از تنوع مختلفی بر خوردارند. اما اصلی ترین آنکه در گذشته دو سری یراق و با آکس های مختلف عرضه میشد. که بسته به پروفیل مصرفی به آکس 9 و آکس 13 تقسیم میشد . اما امروزه در ایران همگی تغیر پیدا کرده و آکس 13 عمومیت پیدا کرده و بیشترین کاربرد را دارند.

 انواع اسپانیولت پنجره ؟

گیربکس و سیستم کارکرد و انتقال حرکت در اسپانیولت پنجره ها متفاوت است . ولی کاربردی مشابه هم دارند .  و همگی اولویت کارشان جابجایی زبانه های روی اسپانیولیت پنجره ها هست . که با چرخش دستگیره و چرخش گیریبکس انتقال حرکت صورت میگیرد. که گیربکس های آن بسته به مصرف دارای ابعاد مختلف میباشند.https://panjerehonline.com/product-category/fittings/upvc-fittings/ و جنس مختلف مثل بعضی ورقی ویا بعضی از جنس زاماک . و بعضی بشت بلند و بعضی کوتاه و بعضی با قفل و بعضی ها با پشت دنده ای جهت اتصال و … هستند.

جنس اسپانیولیت پنجره ها ؟

جنس و مواد اسپانیولیت پنجره ها عموما از فولاد است . با ابکاری با کیفیت و مقاوم در برابر رطوبت و زنگ زدگی وکیریبگس و چرخ دنده هاهم از جنس ورقه های فولادی آبکاری شده . و یا از جنس آلیاز زاماک  با کیفیت از آلیاژ مرغوب و از قسمت چرخ دنده تولید میگردد. تا در طول زمان فرسوده نشود . بهتر است مقدار روکش آبکاری اسپانیولیت پنجره ها استاندارد باشد . و تست مقاومت در آب و نمک را به مقدار ۳۰۰ ساعت گذرانده باشد . تا این یراق آلات درب و پنجره upvc در منطقه نمناک دچار خوردگی نشود  .

موارد فنی اسپانیولیت پنجره ؟

اگردرهنگام نصب یراق آلات بر روی پنجره‌های دوجداره upvc اگر از یراق‌آلات بی‌کیفیت استفاده شود . باعث شکستن دستگیره در هنگام نصب شده و یاهرز شدن پیچ دستگیره را به همراه خواهد داشت. جای پیچ‌ها در روی اسپانیولیت بسیار مهم است و بهتر است هر ۳۰ سانتی‌متر یک پیج قرار گیرد. در سمت چرخ دنده بهتر است که پیچ‌ها به هم نزدیکتر بوده تا در اثر فشار دستگیره، اسپانیولیت از پروفیل جدا نشود.

ابعاد اسپانیولیت پنجره ها ؟

 اسپانیولت پنجره ها در اندازه های مختلف برای درب یا پنجره UPVC در سایز های متفاوت در دسترس می‌باشد و توسط
دستگیره معمولی و یا قفل درب عمل می نماید.  که این ابعاد در اکثر برند ها ی موجود در بازار از ابعاد 200 الی 2400 موجود میباشد و عموما 200 میل 200 میل  دستهبنده و محدوده سازی میشود بطور مثال  اسپانیولیت های تک حالته عموما دارای سایزهای   200,400,600,800,1000,1200,1400,1600,1800,2000,2200,2400 موجود میباشند

زاماک یا ساچ؟

 شاید یکی از دسته بندیهای ها جدید به ساچ یا زاماک بودن اسپانیولیت https://panjerehonline.com/product/%d8%a7%d8%b3%d9%be%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%aa%da%a9-%d8%ad%d8%a7%d9%84%d8%aa%d9%87-1200-%d8%b3%d8%a7%da%86/معروف است که به اسپانیولیت هایی که گیریبکسی ورقی دارند اسپانیولت پنجره ساچ (نازک) گفته میشه و به گیریبگس های نذمال که از جنس زاماک است اسپانیولت پنجره زاماک گفته میشود . البته اکثر این تفاوت ها در یراق آلات تک حالته موجود است است و این توانایی ساخت اسپانیولیت ساچ در تولید کنندگان داخلی وجود دارد و تولیدکنندگان داخلی اسپانیولیت های تک حالته ای با کیفیتی قابل قبول و مقرون به صرفه تولید میکنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهارده =